  • 100PX3R3MEFCTA5X11
100PX3R3MEFCTA5X11
advertisement
Manufacturer No:
100PX3R3MEFCTA5X11
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-100PX3R3MEFCTA5X11
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
PX 3.3μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 30mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
100PX3R3MEFCTA5X11
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    PX
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    3.3μF
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    30mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    30mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    45mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm