  • 100RX3010M8X11.5
100RX3010M8X11.5
advertisement
Manufacturer No:
100RX3010M8X11.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-100RX3010M8X11.5
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
RX30 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 110mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~130°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 15860
Step5Bar-code shipping tag
100RX3010M8X11.5
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RX30
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    10μF
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 130°C
  • Ripple Current
    110mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    1Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    110mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    200mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm