  • 100RX3022M8X11.5
100RX3022M8X11.5
advertisement
Manufacturer No:
100RX3022M8X11.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-100RX3022M8X11.5
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
RX30 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 220mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~130°C Polar 3.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 3120
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
100RX3022M8X11.5
    Select All
  • Impedance
    670mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    121mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    220mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RX30
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    100V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 130°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    220mA