  • 100YXA100MEFC10X20
100YXA100MEFC10X20
advertisement
Manufacturer No:
100YXA100MEFC10X20
HK JDW NO:
683-100YXA100MEFC10X20
Description:
YXA 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 290mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
100YXA100MEFC10X20
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    YXA
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    100μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    290mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    290mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    348mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm