  • 100YXF4.7MEFC5X11
100YXF4.7MEFC5X11
advertisement
Manufacturer No:
100YXF4.7MEFC5X11
HK JDW NO:
683-100YXF4.7MEFC5X11
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
YXF 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 27.3mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
100YXF4.7MEFC5X11
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    YXF
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    27.3mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    2.5Ohms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    27.3mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    65mA @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm