  • 100YXF47MEFCT810X16
100YXF47MEFCT810X16
advertisement
Manufacturer No:
100YXF47MEFCT810X16
HK JDW NO:
683-100YXF47MEFCT810X16
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
YXF 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 203mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
100YXF47MEFCT810X16
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    YXF
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    47μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    203mA
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Impedance
    310mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    203mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    290mA @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm