  • 100YXM10MEFRF16.3X11
100YXM10MEFRF16.3X11
advertisement
Manufacturer No:
100YXM10MEFRF16.3X11
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-100YXM10MEFRF16.3X11
Package:
Radial, Can
Description:
YXM 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
100YXM10MEFRF16.3X11
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YXM
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    10μF
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    63mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    150mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm