  • 100ZL56MEFCTA8X20
100ZL56MEFCTA8X20
advertisement
Manufacturer No:
100ZL56MEFCTA8X20
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-100ZL56MEFCTA8X20
Datasheet:
Description:
ZL 56μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 565mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
100ZL56MEFCTA8X20
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    ZL
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    56μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    565mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    190mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    226mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    565mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    20mm