  • 105K500CS6G
105K500CS6G
advertisement
Manufacturer No:
105K500CS6G
HK JDW NO:
192-105K500CS6G
Package:
16-SMD, Gull Wing
Datasheet:
105K500CS6G
Purchasing and Inquiry
105K500CS6G Overview
The maximal height seated reaches 0.319 8.10mm.It operates at 1.134Lx0.701W 28.80mmx17.80mm sizes and dimensions.When setting the ESR (Equivalent Series Resistance), setting it at 8mOhm ensures reliable performance.There is no temperature coefficient for it.There is a case 16-SMD, Gull Wing that contains the product.Parts such as this have a 2.54mm terminal pitch.A voltage of 500V is required for the operation of this electrical part.
105K500CS6G Features
the maximal height is 0.319 8.10mm
with the size / dimension of 1.134Lx0.701W 28.80mmx17.80mm
A temperature coefficient of 6% ppm/°C
a 2.54mm terminal pitch
105K500CS6G Applications
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
105K500CS6G
    Select All
  • Width
    17.8mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    16-SMD, Gull Wing
  • Surface Mount
    YES
  • Dielectric Material
    Polymer, Metallized
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    Capstick® CS
  • Size / Dimension
    1.134Lx0.701W 28.80mmx17.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    16
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    6% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    ARRAY/NETWORK CAPACITOR
  • Number of Elements
    1
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm
  • Circuit Type
    Bussed
  • Network Type
    ISOLATED C NETWORK
  • Height
    8.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.319 8.10mm
  • Length
    28.8mm