  • 10SEQP56M
10SEQP56M
advertisement
Manufacturer No:
10SEQP56M
HK JDW NO:
590-10SEQP56M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
10SEQP56M
Purchasing and Inquiry
10SEQP56M Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 1.7A @ 100kHz to power systems.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 45mOhm on this electrical device.To enable 85mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency must be provided.A stable operating temperature is -55°C~125°C.
10SEQP56M Features
1.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 45mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
10SEQP56M Applications
  • Phone chargers
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
10SEQP56M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 10SEQP56M.
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    OS-CON™, SEQP
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Polymer
  • Capacitance
    56μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.28mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    85mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.7A @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    6mm