  • 10SJV33M5X6.1
10SJV33M5X6.1
advertisement
Manufacturer No:
10SJV33M5X6.1
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-10SJV33M5X6.1
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
SJV 33μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 35mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
10SJV33M5X6.1
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SJV
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    33μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Size Code
    2121
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0033mA
  • Ripple Current
    35mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    35mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm