  • 10TAB47M
10TAB47M
advertisement
Manufacturer No:
10TAB47M
HK JDW NO:
590-10TAB47M
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
10TAB47M
Purchasing and Inquiry
10TAB47M Overview
The part's ripple current is determined to be 1100mA.For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 70mOhm @ 100kHz.47μA leakage current is supported.It operates with the capacitance of 47μF.Ensure its reliability by operating at DC voltage of 10V.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.The product has a maximum height seated of 0.079 2.00mm°C which makes it stable to operate.
10TAB47M Features
1100mA ripple current
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 47μA
with a capacitance of 47μF
the voltage - rated DC of 10V
an AC voltage of -55°C~105°C
10TAB47M Applications
  • LCD TV
  • Notebook
  • Smart phone
  • Tablets
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
10TAB47M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 10TAB47M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Palladium/Gold (Pd/Au)
  • Additional Feature
    RIPPLE CURRENT MEASURED AT 100KHZ TO 500 KHZ
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
    1411
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    47μA
  • Ripple Current
    1100mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Manufacturer Size Code
    B2
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    3.5mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    POSCAP™ TA
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%