  • 10TPB330M
10TPB330M
advertisement
Manufacturer No:
10TPB330M
HK JDW NO:
590-10TPB330M
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
10TPB330M Overview
Ripple current is measured to be 3A for the part.For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 35mOhm @ 100kHz.Supports leakage currents of 330μA.This device operates with a capacitance of 330μF.Hence, it must operate with a voltage rated DC of 10V.A voltage of -55°C~105°C is used to power the device.The product has a maximum height seated of 0.157 4.00mm°C which makes it stable to operate.
10TPB330M Features
3A ripple current
a 35mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 330μA
with a capacitance of 330μF
the voltage - rated DC of 10V
an AC voltage of -55°C~105°C
10TPB330M Applications
Step5Bar-code shipping tag
10TPB330M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 10TPB330M.
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    4
  • Material
    Polymer
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Series
    POSCAP™ TPB
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    RIPPLE CURRENT MEASURED AT 100KHZ TO 500 KHZ
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    10V
  • Leakage Current
    330μA
  • Ripple Current
    3A
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Height
    3.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm
  • Length
    7.3mm