  • 10TPE330M
10TPE330M
advertisement
Manufacturer No:
10TPE330M
HK JDW NO:
590-10TPE330M
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
10TPE330M
Purchasing and Inquiry
10TPE330M Overview
Measured ripple current for the part is 3A.A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 25mOhm @ 100kHz.It supports the leakage current of 330μA.A 330μF capacitance is used to operate it.In order to ensure that it is reliable, it operates at a voltage rated DC of 10V.Powered by a voltage of -55°C~105°C, it is powered by AC power.Having a maximum height seated of 0.157 4.00mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
10TPE330M Features
3A ripple current
a 25mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 330μA
with a capacitance of 330μF
the voltage - rated DC of 10V
an AC voltage of -55°C~105°C
10TPE330M Applications
Step5Bar-code shipping tag
10TPE330M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 10TPE330M.
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    4
  • Material
    Polymer
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2013
  • Series
    POSCAP™ TPE
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, Embossed , 13 Inch
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    330μA
  • Ripple Current
    3A
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    D4
  • Height
    3.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm
  • Length
    7.3mm