  • 10YXH100MEFCTA5X11
10YXH100MEFCTA5X11
advertisement
Manufacturer No:
10YXH100MEFCTA5X11
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-10YXH100MEFCTA5X11
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
YXH 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 105mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
10YXH100MEFCTA5X11
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    YXH
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    100μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    105mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    580mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    105mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    210mA @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    11mm