  • 135D226X9075C6E3
135D226X9075C6E3
advertisement
Manufacturer No:
135D226X9075C6E3
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-135D226X9075C6E3
Package:
Metal
Datasheet:
135D226X9075C6E3
Purchasing and Inquiry
135D226X9075C6E3 Overview
We set the ripple current of the capacitor to 600mA.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.
135D226X9075C6E3 Features
600mA is the ripple current of the capacitor
135D226X9075C6E3 Applications
There are a lot of Vishay 135D226X9075C6E3 applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • Airbag systems
  • Automotive ECU
  • ABS
  • General purpose
  • Consumer
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • Industrial control units
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
135D226X9075C6E3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Metal
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    TANTALUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Packing Method
    TRAY, PLASTIC
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5.1Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Voltage
    75V
  • Ripple Current
    600mA
  • Current - Leakage
    12μA
  • Diameter
    4.78mm
  • Length
    13.08mm