  • 160BXC100MEFC12.5X25
160BXC100MEFC12.5X25
advertisement
Manufacturer No:
160BXC100MEFC12.5X25
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-160BXC100MEFC12.5X25
Package:
Radial, Can
Description:
BXC 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 639mA 0.492Dia 12.50mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
160BXC100MEFC12.5X25
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    BXC
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    639mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    639mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.42A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm