  • 160MXG820MEFCSN20X50
160MXG820MEFCSN20X50
advertisement
Manufacturer No:
160MXG820MEFCSN20X50
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-160MXG820MEFCSN20X50
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
MXG 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.47A 0.787Dia 20.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 12978
Step5Bar-code shipping tag
160MXG820MEFCSN20X50
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    MXG
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.787Dia 20.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    160V
  • Capacitance
    820μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.47A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.47A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.705A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm