  • 160TXW120MEFC10X30
160TXW120MEFC10X30
advertisement
Manufacturer No:
160TXW120MEFC10X30
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-160TXW120MEFC10X30
Package:
Radial, Can
Description:
TXW 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 540mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
160TXW120MEFC10X30
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    TXW
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    540mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    540mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    756mA @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.280 32.50mm