  • 160USC1000MEFC25X35
160USC1000MEFC25X35
advertisement
Manufacturer No:
160USC1000MEFC25X35
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-160USC1000MEFC25X35
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
USC 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
160USC1000MEFC25X35
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    USC
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    160V
  • Capacitance
    1000μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.5A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm