  • 160USC1500MEFC30X35
160USC1500MEFC30X35
advertisement
Manufacturer No:
160USC1500MEFC30X35
HK JDW NO:
683-160USC1500MEFC30X35
Description:
USC 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
160USC1500MEFC30X35
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    160V
  • Capacitance
    1500μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.96A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.554A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm