  • 16MS56R8MEFC4X5
16MS56R8MEFC4X5
advertisement
Manufacturer No:
16MS56R8MEFC4X5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-16MS56R8MEFC4X5
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
MS5 6.8μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1108
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
16MS56R8MEFC4X5
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MS5
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    6.8μF
  • Terminal Pitch
    1.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.059 1.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.18
  • Ripple Current @ Low Frequency
    13mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    19.5mA @ 10kHz
  • Diameter
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    5mm