  • 16PX470MEFCTA8X11.5
16PX470MEFCTA8X11.5
advertisement
Manufacturer No:
16PX470MEFCTA8X11.5
HK JDW NO:
683-16PX470MEFCTA8X11.5
Description:
PX 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 375mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1683
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
16PX470MEFCTA8X11.5
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    470μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    375mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    375mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    450mA @ 10kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    11.5mm