  • 16TQC150MYF
16TQC150MYF
advertisement
Manufacturer No:
16TQC150MYF
HK JDW NO:
590-16TQC150MYF
Datasheet:
16TQC150MYF
Purchasing and Inquiry
16TQC150MYF Overview
The ripple current for this part is 1.8A.For high efficiency, you should maintain the 50mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).In this case, it supports a leakage current of 240μA.It operates with the capacitance of 150μF.In order to ensure reliability, it operates at a voltage of 16V.Voltage - Rated AC is -55°C~105°CV.Having a maximum height seated of 0.118 3.00mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
16TQC150MYF Features
1.8A ripple current
a 50mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 240μA
with a capacitance of 150μF
the voltage - rated DC of 16V
an AC voltage of -55°C~105°C
16TQC150MYF Applications
Step5Bar-code shipping tag
16TQC150MYF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
    WRAPAROUND
  • Material
    Polymer
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
    Molded
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 100kHz
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    240μA
  • Ripple Current
    1.8A
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    D3L
  • Height
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm