  • 16TQC47MYFD
16TQC47MYFD
advertisement
Manufacturer No:
16TQC47MYFD
HK JDW NO:
590-16TQC47MYFD
Datasheet:
16TQC47MYFD
Purchasing and Inquiry
16TQC47MYFD Overview
It is measured that the ripple current of the part is 1.45A.In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 55mOhm @ 100kHz.The leakage current of 75.2μA can be supported.With 47μF capacitance, it operates.Ensure its reliability by operating at DC voltage of 16V.It is capable of operating Temperature of -55°C~105°C.The product has a maximum height seated of 0.079 2.00mm°C which makes it stable to operate.
16TQC47MYFD Features
1.45A ripple current
a 55mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 75.2μA
with a capacitance of 47μF
the voltage - rated DC of 16V
an AC voltage of -55°C~105°C
16TQC47MYFD Applications
Step5Bar-code shipping tag
16TQC47MYFD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
    Molded
  • Terminal Finish
    Palladium/Gold (Pd/Au)
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55mOhm @ 100kHz
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    75.2μA
  • Ripple Current
    1.45A
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    D2
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm