  • 16YXG330MEFC8X11.5
16YXG330MEFC8X11.5
advertisement
Manufacturer No:
16YXG330MEFC8X11.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-16YXG330MEFC8X11.5
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
YXG 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 352mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1814
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
16YXG330MEFC8X11.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YXG
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    352mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Impedance
    130mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    352mA @ 120Hz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm