  • 16YXH6800MEFC16X40
16YXH6800MEFC16X40
advertisement
Manufacturer No:
16YXH6800MEFC16X40
HK JDW NO:
683-16YXH6800MEFC16X40
Description:
YXH 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.9A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
16YXH6800MEFC16X40
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    YXH
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    6800μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.9A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    13mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.856A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.08A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm