  • 16ZLS680MEFC10X12.5
16ZLS680MEFC10X12.5
advertisement
Manufacturer No:
16ZLS680MEFC10X12.5
HK JDW NO:
683-16ZLS680MEFC10X12.5
Description:
ZLS 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 682mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1148
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
16ZLS680MEFC10X12.5
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    ZLS
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    682mA
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Impedance
    45mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    682mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.24A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm