  • 2.5SLG180M
2.5SLG180M
advertisement
Manufacturer No:
2.5SLG180M
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-2.5SLG180M
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
2.5SLG180M
Purchasing and Inquiry
2.5SLG180M Overview
2.7A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 9mOhm, this electrical device works as follows.In order to maintain stable operation, a nominal (DC) voltage of 2.5V is required.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
2.5SLG180M Features
2.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 9mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 2.5V
an operating temperature of -55°C~105°C
2.5SLG180M Applications
There are a lot of Rubycon 2.5SLG180M applications of aluminum polymer capacitors.
  • Phone chargers
  • Motherboards
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
2.5SLG180M
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PC-CON, SLG
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    180μF
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.7A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.7A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.043 1.10mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm