  • 2.5SW330M
2.5SW330M
advertisement
Manufacturer No:
2.5SW330M
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-2.5SW330M
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
2.5SW330M
Purchasing and Inquiry
2.5SW330M Overview
Systems need 3.5A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.ESR (Equivalent Series Resistance) of 9mOhm is observed in this electrical device.The comp2nt with the pin number 2 remains in place.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
2.5SW330M Features
3.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 9mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
2.5SW330M Applications
There are a lot of Rubycon 2.5SW330M applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
2.5SW330M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 2.5SW330M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    PC-CON, SW
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    TR
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.033mA
  • Ripple Current
    3.5A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.5A @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    3.5A
  • Height
    2.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.114 2.90mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm