  • 200BXF33MEFC10X16
200BXF33MEFC10X16
advertisement
Manufacturer No:
200BXF33MEFC10X16
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-200BXF33MEFC10X16
Package:
Radial, Can
Datasheet:
200BXF33MEFC10X16
Description:
BXF 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 260mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
200BXF33MEFC10X16
    Select All
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    260mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    260mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    650mA @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.709 18.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C