  • 200LEX18MEFC10X12.5
200LEX18MEFC10X12.5
advertisement
Manufacturer No:
200LEX18MEFC10X12.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-200LEX18MEFC10X12.5
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
LEX 18μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 113mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
200LEX18MEFC10X12.5
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LEX
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    18μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    113mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    113mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    214mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm