  • 200MXC390MEFC25X25
200MXC390MEFC25X25
advertisement
Manufacturer No:
200MXC390MEFC25X25
HK JDW NO:
683-200MXC390MEFC25X25
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
MXC 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
200MXC390MEFC25X25
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    390μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.31A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.965A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm