  • 200SXW270MEFC18X35
200SXW270MEFC18X35
advertisement
Manufacturer No:
200SXW270MEFC18X35
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-200SXW270MEFC18X35
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
SXW 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
200SXW270MEFC18X35
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SXW
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    270μF
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    770mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    908.6mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.437 36.50mm