  • 200VXG470MEFCMN25X30
200VXG470MEFCMN25X30
advertisement
Manufacturer No:
200VXG470MEFCMN25X30
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-200VXG470MEFCMN25X30
Description:
470μF Capacitor 1540mA
Step5Bar-code shipping tag
200VXG470MEFCMN25X30
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    SNAP-IN
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.91978mA
  • Ripple Current
    1540mA
  • Tan Delta
    0.2
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • Diameter
    25mm
  • Height
    30mm