  • 20SVF120M
20SVF120M
advertisement
Manufacturer No:
20SVF120M
HK JDW NO:
590-20SVF120M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
20SVF120M
Purchasing and Inquiry
20SVF120M Overview
1.01A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 25mOhm, this electrical device works as follows.A ripple current @ Low Frequency is required for 50.5mA @ 120Hz to fully perform its function.Stable operation requires -55°C~125°C as the operating temperature.
20SVF120M Features
1.01A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 25mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
20SVF120M Applications
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Medical equipment
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
20SVF120M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 20SVF120M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    OS-CON™, SVF
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    20V
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    50.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.01A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm