  • 20SVPA10M
20SVPA10M
advertisement
Manufacturer No:
20SVPA10M
HK JDW NO:
590-20SVPA10M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
20SVPA10M
Purchasing and Inquiry
20SVPA10M Overview
For power systems, 1.7A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.The device has an ESR of 40mOhm.In order to fully perform its function, 85mA @ 120Hz requires a ripple current at low frequency.Various factors contribute to the dissipation factor of 0.12 %.Ideally, the operating temperature should be -55°C~105°C.
20SVPA10M Features
1.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 40mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
20SVPA10M Applications
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
Step5Bar-code shipping tag
20SVPA10M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 20SVPA10M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    2121
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    80μA
  • Ripple Current
    1.7A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    85mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.7A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    5mm
  • Height
    5.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    6mm
  • Width
    5.3mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    OS-CON™, SVPA
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%