  • 220MXG560MEFCSN25X30
220MXG560MEFCSN25X30
advertisement
Manufacturer No:
220MXG560MEFCSN25X30
HK JDW NO:
683-220MXG560MEFCSN25X30
Description:
MXG 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
220MXG560MEFCSN25X30
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    MXG
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    220V
  • Capacitance
    560μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    220V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.053mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.79A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.685A @ 10kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm
  • Length
    30mm