  • 250MXC390MEFC20X45
250MXC390MEFC20X45
advertisement
Manufacturer No:
250MXC390MEFC20X45
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-250MXC390MEFC20X45
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
MXC 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.787Dia 20.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
250MXC390MEFC20X45
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MXC
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.787Dia 20.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    390μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.35A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.025A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm