  • 250TXW330MEFC18X40
250TXW330MEFC18X40
advertisement
Manufacturer No:
250TXW330MEFC18X40
HK JDW NO:
683-250TXW330MEFC18X40
Description:
TXW 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.42A 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
250TXW330MEFC18X40
    Select All
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
    TXW
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.42A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.42A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.98A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm