  • 250USC680MEFC30X30
250USC680MEFC30X30
advertisement
Manufacturer No:
250USC680MEFC30X30
HK JDW NO:
683-250USC680MEFC30X30
Description:
USC 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
250USC680MEFC30X30
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    USC
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    680μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.71A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.065A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm