  • 25SEV220M8X10.5
25SEV220M8X10.5
advertisement
Manufacturer No:
25SEV220M8X10.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-25SEV220M8X10.5
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
SEV 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 300mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 410
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
25SEV220M8X10.5
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SEV
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    220μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.055mA
  • Ripple Current
    300mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    300mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    360mA @ 10kHz
  • Q Factor
    0.16
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm