  • 25SVPD22M
25SVPD22M
advertisement
Manufacturer No:
25SVPD22M
HK JDW NO:
590-25SVPD22M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
25SVPD22M
Purchasing and Inquiry
25SVPD22M Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 580mA @ 100kHz to power systems.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 48mOhm.The comp7nt with the pin number 7 remains in place.Providing a ripple current at low frequency is necessary for 29mA @ 120Hz to function properly.Dissipation factor of 10 % is important to note for the part.When operating at -55°C~125°C, the temperature should remain stable.
25SVPD22M Features
580mA @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 48mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
25SVPD22M Applications
Step5Bar-code shipping tag
25SVPD22M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 25SVPD22M.
    FLAT
  • Number of Pins
    7
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    OS-CON™, SVPD
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    3.2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    48mOhm
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    110μA
  • Ripple Current
    1.835A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    29mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    580mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    8.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Length
    9mm