  • 25TQC5R6M
25TQC5R6M
advertisement
Manufacturer No:
25TQC5R6M
HK JDW NO:
590-25TQC5R6M
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
25TQC5R6M
Purchasing and Inquiry
25TQC5R6M Overview
In this case, the ripple current of the part is equal to 800mA.ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 100mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.It is capable of supporting leakage currents of 42μA.With 5.6μF capacitance, it operates.In order to ensure reliability, it operates at a voltage of 25V.This device operates on a voltage of -55°C~105°C Volts AC rated.Operating at [0.079 2.00mm°C]°C seated height makes it stable.
25TQC5R6M Features
800mA ripple current
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 42μA
with a capacitance of 5.6μF
the voltage - rated DC of 25V
an AC voltage of -55°C~105°C
25TQC5R6M Applications
  • Smart phone
  • Notebook
  • Tablets
  • Power supplies
  • LCD TV
Step5Bar-code shipping tag
25TQC5R6M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 25TQC5R6M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2004
  • Series
    POSCAP™ TQC
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Palladium/Gold (Pd/Au)
  • Additional Feature
    RIPPLE CURRENT MEASURED AT 100KHZ TO 500 KHZ
  • Capacitance
    5.6μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    42μA
  • Ripple Current
    800mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    B2
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    3.5mm