  • 25YXF2200MEFC16X25
25YXF2200MEFC16X25
advertisement
Manufacturer No:
25YXF2200MEFC16X25
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-25YXF2200MEFC16X25
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
YXF 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.5A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 2
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
25YXF2200MEFC16X25
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YXF
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.5A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    34mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.48A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.85A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm