  • 25YXG470MEFCTA8X20
25YXG470MEFCTA8X20
advertisement
Manufacturer No:
25YXG470MEFCTA8X20
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-25YXG470MEFCTA8X20
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
YXG 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
25YXG470MEFCTA8X20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    YXG
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    470μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.1175mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    69mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    577.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.05A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    20mm