  • 296UD104B1N
296UD104B1N
advertisement
Manufacturer No:
296UD104B1N
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
HK JDW NO:
221-296UD104B1N
Package:
Datasheet:
296UD104B1N
Description:
POT 100K OHM 0.15W CARBON LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
296UD104B1N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole, Snap In
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    296
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100kOhm
  • Power (Watts)
    0.15W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Construction
    Rotary
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Operating Temperature (Max)
    80°C
  • Actuator Type
    Knurled
  • Working Voltage
    250V
  • Size Code
    5034
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Square - 0.504 x 0.492 Face x 0.343 H 12.80mmx12.50mmx8.70mm
  • Actuator Length
    0.539 13.70mm