  • 2R5SVPC180M
2R5SVPC180M
advertisement
Manufacturer No:
2R5SVPC180M
HK JDW NO:
590-2R5SVPC180M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
2R5SVPC180M
Purchasing and Inquiry
2R5SVPC180M Overview
In order to power systems, 1.97A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 30mOhm.The comp6nt with the pin number 6 remains in place.In order for 98.5mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current at a low frequency must be provided.Note that this part has a dissipation factor of 12 %.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
2R5SVPC180M Features
1.97A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 30mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
2R5SVPC180M Applications
Step5Bar-code shipping tag
2R5SVPC180M
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    6
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Series
    OS-CON™, SVPC
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    TR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    2121
  • Voltage
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    300μA
  • Ripple Current
    1.97A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    98.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.97A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Ripple Current (AC)
    1.97A
  • Diameter
    5mm
  • Height
    5.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Width
    5.3mm