  • 2R5TAE330MF
2R5TAE330MF
advertisement
Manufacturer No:
2R5TAE330MF
HK JDW NO:
590-2R5TAE330MF
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
2R5TAE330MF
Purchasing and Inquiry
2R5TAE330MF Overview
It is measured that there is 3100mA ripple current in the part.In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 15mOhm @ 100kHz.It is capable of supporting leakage currents of 0.0825mA.Capacitance is 330μF when it operates.As a result, it operates with a voltage rating of 2.5V.The voltage is -55°C~105°C - Rated AC power.Its maximum height seated of 0.079 2.00mm°C enables stable operation.
2R5TAE330MF Features
3100mA ripple current
a 15mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.0825mA
with a capacitance of 330μF
the voltage - rated DC of 2.5V
an AC voltage of -55°C~105°C
2R5TAE330MF Applications
  • Notebook
  • Tablets
  • Smart phone
  • LCD TV
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
2R5TAE330MF
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    POSCAP™ TA
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Additional Feature
    RIPPLE CURRENT MEASURED AT 100KHZ TO 500 KHZ
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    TR, Embossed , 13 Inch
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0825mA
  • Ripple Current
    3100mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Manufacturer Size Code
    D2E
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm