  • 2R5TPG220MUG
2R5TPG220MUG
advertisement
Manufacturer No:
2R5TPG220MUG
HK JDW NO:
590-2R5TPG220MUG
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
2R5TPG220MUG
Purchasing and Inquiry
2R5TPG220MUG Overview
In this case, the ripple current of the part is equal to 1.4A.A high standard of efficiency requires a 30mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).The leakage current is 110μA.With a capacitance of 220μF, it operates.Ensure its reliability by operating at DC voltage of 2.5V.There is a voltage of -55°C~105°C on the AC rated power supply.In the seated position, it has a maximum height of 0.059 1.50mm°C, so it is stable under all conditions.
2R5TPG220MUG Features
1.4A ripple current
a 30mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 110μA
with a capacitance of 220μF
the voltage - rated DC of 2.5V
an AC voltage of -55°C~105°C
2R5TPG220MUG Applications
  • LCD TV
  • Smart phone
  • Tablets
  • Notebook
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
2R5TPG220MUG
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2013
  • Series
    POSCAP™ TPG
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    2.5V
  • Leakage Current
    110μA
  • Ripple Current
    1.4A
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    B15G
  • Height
    1.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm
  • Length
    3.5mm